"מעברה" - ספרו החדש של יוסי אלפי

מקבץ ענק של עדויות בהוצאת המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל

לווי אקדמי - פרופסור אסתר מאיר גליצנשטיין - עיצוב ועריכה חזותית - אמיר כהן

זה ספרו ה-27, פרי כתיבתו ועריכתו של האמן ומספר הסיפורים יוסי אלפי, יוצא מעברה בעצמו, הוא בבחינת אבן יסוד לבניית אתר מורשת המעברות. יש בכך מעין סגירת מעגל חיים שלם שמן הראוי, הנכון והצודק להציגו, ולהנחיל את מעמדו המרכזי בגיבוש החברה הישראלית הייחודית שאנו חיים בה כיום.

סיפורן הרוחש של המעברות שהוקמו בשנות החמישים של המאה ה- 20 נוכח בקרבנו כבר יותר משישים שנה כמפעל שטרם התוודענו לעוצמתו ולהשפעתו המתמשכת על החברה בישראל.

ה"מעברות" הוא השם הציוני שניתן למחנות הפליטים הענקיים שהיו פרושים ברחבי ישראל בשנותיה הראשונות. העולים הללו עברו דרכן וחיו בהן פרקי זמן קצרים או ארוכים. כאן התקיים המפגש הראשון בינם לבין הממסד הישראלי.

דיירי המעברות – שהוגדרו "עולים" היו למעשה חלוצי מדינת ישראל, שאך זה קמה והיו הראשונים להודיע "אחרינו כאן", הגיעו למקום חדש והתגוררו באוהלים, בבדונים, בצריפונים, בארגזים, בפחונים, הם במבט לאחור אלה שבאמצעים דלים ביותר יצרו וביססו מציאות חדשה, חלוצי המדינה שקמה – הרכיבו אומה – את העם הישראלי. הם הגיעו אל המפגש הגדול הזה מגלויות ישראל, פגשו זה את זה ולמדו באופן מעשי זה את זה וזה מזה, ועד מהרה, משום הקשיים שנערמו בפני הבאים, נעלמו הקירות החוצצים, וקהילות, חלקי קהילות ושברי קהילות בעלי זהויות שונות ואחרות עמדו אלה מול אלה עירומים מאתמולם והקימו עם.

היום, כשאנו רואים את הצלחתם של "ילדי המעברות" ומכירים בפועלם של "אנשי המעברות" שאינם איתנו עוד, אפשר להעיד על תרומתם. בגופם הם הקימו את העם. אנו, המורים המלמדים, יכולים ללמוד, לחקור, להשכיל, להזדהות ולהעביר את "סיפור המעברות". עלינו ללמד בגאווה רבה את דבר גבורתם של אלה שעשו מעשה והיו לחלוצי המדינה שקמה. סיפורם הוא עמוד האש ההולך לפני המחנה.

בספר זה שולבו עדויות זו לצד זו של אנשים ידועים בציבור, כמו גם אנשים ידועים פחות, או לא ידועים בציבור כלל, נאמנים לחוקי המעברה, בה כולם היו שם, ידועים לצד פחות ידועים, עשירים לשעבר לצד עניים וכך הלאה.

אין ספק, הייתה זו תקופה פורמטיבית בתולדות המדינה, והמעברות עצמן מילאו תפקיד מרכזי בעיצובה של ישראל החדשה. למעברות ולאנשים שעשו בהן את צעדיהם הראשונים בארץ מוקדש הספר.
 


הזמנות מחו"ל
לרכישה מהירה ובטוחה באמצעות
PayPal:

מחיר כולל משלוח לארה"ב:
$49.90 USD

 
שם מלא (באנגלית)
כתובת מלאה למשלוח (באנגלית, כולל עיר, מדינה ומיקוד)


"תיאטרון העם ישראל"
רח' גרשון שץ 41, תל אביב
טלפון: 03-5616124
שעות פעילות: 09:00 - 17:00